90-tooth gear delivers a 4? swing arc to turn a fastener in tight confines
Teardrop, low-profile head and flush-mounted on/off switch allow better access in tight spaces
Long, full polish chrome handles for increased access
Enclosed head design for extreme resistance to dirt infiltration
Precision engineered high strength pawl for increased durability
Highly visible on/off markings on the head
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Meets or exceeds ASME specifications
Socket Wrench Set, Tools
Gearwrench 099575012686 90-Tooth Long Handle Teardrop Ratchet Set-(Each)
$89.38
SKU: UAY065
Categories: Socket Wrench Set, Tools
Tags: 099575012686, 90-Tooth Long Handle Teardrop Ratchet Set, Socket Wrench Sets
Brand: Gearwrench
| Weight | 1.375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.43175 × 0.42538 × 0.10998 in |
| No. of Pieces | 2 |
| Type | Ratchet |
| Includes | 1/4" Drive 90-Tooth Long Handle Teardrop Ratchet 6"; 3/8" Drive 90-Tooth Long Handle Teardrop Ratchet 11" |
| Standard(s) Met | B107.1, ANSI |
| Drive Size | 1/4", 3/8" |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Tooth Count | 90 |
| Swing Arc | 4? |
| Ratchet Handle Type | Long |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Ratchet Head Style | Teardrop |
Recently Viewed Products
-
Anti-Vibration Gloves
Impacto Anti-Vibration Gloves- Left (Each)-Click on options for variations & Details.
$51.85 – $53.41Price range: $51.85 through $53.41 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Block & Sheave
Vanguard Steel 2935 3060 Block with Swivel Shackle Block with Swivel Shackle – Each
$340.58 Add to cart



