Highly visible on/off markings on the head
Teardrop, low-profile head and flush-mounted on/off switch allow better access in tight spaces
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Meets or exceeds ASME specifications
Flex Head Ratchet Wrench, Tools
Gearwrench 099575002304 90 Tooth Flex Head Teardrop Ratchet Set-(Each)
$188.36
| Weight | 4.727 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.84167 × 0.60833 × 0.15 in |
| Handle | Ergonomic |
| Drive Type | Square |
| Drive Tang Size | 1/4", 3/8", 1/2" |
| Length Format | Long/Stubby |
| Ratchet Angle | 4? |
| Ratchet Head Style | Teardrop |
| Ratchet Handle Type | Flex |
| No. of Positions | 6 |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Material | Alloy steel |

