Industrial grade roofer spade
A one-piece unique head design, with no welds, for maximum strength.
Its curve allows shingles to slide over and its 2 pivot points give more performance with minimum effort
Roofing Shovel, Tools
Garant GRS7D Roofer’s Spade-(Each)
$60.60
SKU: NJ146
Categories: Roofing Shovel, Tools
Tags: GRS7D, Roofer's Spade, Roofing Shovels
Brand: Garant
| Weight | 4.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.91666 × 0.45 × 0.6 in |
| Blade Size | 7" |
| Blade Material | Tempered Steel |
| Handle Material | Wood |
| Handle Type | D-Grip |
| Handle Length | 47" |
| Weight | 4.5 lbs. |

