This square point D-grip shovel has a 9-1/2 x 9-1/2-inch blade made of tempered steel, with a 43-1/2-inch wood handle
Square Point Shovel, Tools
Garant GBFHS2D Square Point Shovel, Wood, Tempered Steel Blade, D-Grip Handle, 43-1/2″ Long-(Each)
$43.68
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.66667 × 0.70833 × 0.25 in |
| Blade Size | 9-1/2" x 9-1/2" |
| Blade Material | Tempered Steel |
| Handle Material | Wood |
| Handle Type | D-Grip |
| Handle Length | 43-1/2" |
| Blade Type | Square Point |
| Handle Colour | Wood |

