High quality flat sheet made of a bleached white 50/50 cotton/polyester blend with sewn edges
Ideal for patient/treatment rooms, health care facilities, ambulances and travel
For use on a standard mattress
Machine washable
| Weight | 1.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95833 × 0.16666 × 0.70833 in |
| Medical Device Class | Non-Medical |
| Length | 95" |
| Type | FEMALE THREAD |
| Max. Working Pressure | 250 PSI |
| Air Flow | 37 SCFM |
| Working Temp. | -40?F to 250?F (Manual), -40?F to 160?F (Auto) |

