Designed specifically for finding reinforcing bars and other metal objects embedded in concrete, conduits, PK nails, wiring, wall studs, and other metallic objects
A preset circuit eliminates ground effects caused by highly mineralized materials and false signals due to loop movement
Can effectively locate small metal items carried on or within a person and is substantially more sensitive than the average low cost metal detectors used at airports, so that a given metal item can be found at a greater distance from the search loop itself
Search loop and cord are waterproof, so searches in water may be up to the control box
Detects all metals
Detects intersections of rebar or mesh
Signals audio and visual indications of nearby metal
Rugged construction
Quick-tune, ready for operation in seconds as only the penetration control needs to be adjusted for most operations, allowing maximum penetration depth for metals
Accurately pinpoints steel reinforcing bars, or “rebars” in concrete
VLF (Very Low Frequency) operation
Operates on two universally available 9V batteries
Magnetic Metal Locators
Fisher Research Labs M-101 Research Metal Detector, Analogue, 4.5 kHz, 12:1
$1,185.72
SKU: HT160
Category: Magnetic Metal Locators
Tags: M-101, Magnetic Metal Locators, Research Metal Detector
Brand: Fisher Research Labs
| Weight | 3.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.125 × 0.51666 × 0.54166 in |
| Display Type | Analogue |
| Manufacturer's Warranty | 2 Year Limited |
| Operating Frequency of Coil | 4.5 kHz |
| Sensitivity Adjustment | 12:01 |
| Output Indication | Meter (1 milliamp, 1-100 linear scale), Speaker (16 ohm impedance), Optional Headset (8 ohm impedance) |
| Audio Frequency | 450 Hz |
| Coil Configuration | Double D |
| Weight | 2.8 lbs. |
| Control Box Dimensions | 3" x 5" x 6" (8 x 12 x 16 cm) |
| Handle Dimension | 0.75" x 23" (1.9 x 58.4 cm) |

