Ideal for burr, weld scale, corrosion and paint removal
Softer impact and more flexible than knotted brushes
Efficient, light cleaning of small surfaces areas
Great for cleaning pipes and grooves
Crimped Wire End Brush, Tools
Felton Brushes E411 Circular Crimped Wire End Brushes, 4″, 0.008″ Fill, 1/4″ Shank-(Each)
$27.74
| Weight | 0.232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.33333 × 0.15 × 0.33333 in |
| Brush Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.008" |
| Application Type | Stainless Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Face Width | 5/8" |
| RPM | 20000 |

