Ideal for burr, weld scale, corrosion and paint removal
Softer impact and more flexible than knotted brushes
Efficient, light cleaning of small surfaces areas
Great for cleaning pipes and grooves
Crimped Wire End Brush, Tools
Felton Brushes E333 Circular Crimped Wire End Brushes, 3″, 0.014″ Fill, 1/4″ Shank-(Each)
$22.58
SKU: QM458
Categories: Crimped Wire End Brush, Tools
Tags: Circular Crimped Wire End Brushes, Crimped Wire End Brushes, E333
Brand: Felton Brushes
| Weight | 0.162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.24166 × 0.25 in |
| Brush Diameter | 3" |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Application Type | Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Fill Length | 7/16" |
| RPM | 20000 |
Recently Viewed Products
-
Floor Coatings & Sealants
Rust-Oleum 277500 Topside 100% Solids Vapour Barrier Topside 100% Solids Vapour Barrier, 2 Gal., Epoxy-Based, Transparent, Clear – Pail
$1,038.17 Add to cart




