Ideal for burr, weld scale, corrosion and paint removal
Softer impact and more flexible than knotted brushes
Efficient, light cleaning of small surfaces areas
Great for cleaning pipes and grooves
Crimped Wire End Brush, Tools
Felton Brushes E303 Circular Crimped Wire End Brushes, 1-1/2″, 0.014″ Fill, 1/4″ Shank-(Each)
$16.88
| Weight | 1.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.125 × 0.125 × 0.125 in |
| Brush Diameter | 1-1/2" |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Application Type | Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Fill Length | 7/16" |
| RPM | 20000 |

