Ideal for flash, scale, rust, corrosion and paint removal
Great tool to reach into holes and hard to reach areas
More aggressive brushing action than crimped brushes
Low flexibility knotted wire for high impact brushing
Knot Wire End Brush, Tools
Felton Brushes 187 Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.012″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$23.18
SKU: MLP989
Categories: Knot Wire End Brush, Tools
Tags: 187, Knot Wire End Brushes, Knotted Wire End Brushes
Brand: Felton Brushes
| Weight | 0.228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.15 × 0.15 in |
| Brush Diameter | 1" |
| Fill Diameter | 0.012" |
| Application Type | Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Fill Length | 1" |
| RPM | 25000 |
Recently Viewed Products
-
Knot Wire End Brush
Felton Brushes 186 Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.014″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$21.35 Add to cart -
Knot Wire End Brush
Felton Brushes 187SS Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.012″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$39.45 Add to cart -
Marking Tapes
3M 971 BL 3INX36YD Durable Floor Marking Tape 971, 3″ x 108′, Vinyl, Blue-(Roll)
$117.29 Add to cart -
Knot Wire End Brush
Felton Brushes 186SS Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.014″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$43.53 Add to cart





