100% virgin nitrile rubber
Withstands pressure washing, chemical and steam cleaning
Non-porous
Extremely chemical, heat and abrasion resistant
Autoclavable (2′ x 3′ only)
Typical Ergomat Softline applications include: metalworking, welding, poultry and meat processing and heavy manufacturing
CFIA and USDA approved for food processing
Available in any dimensions and/or shape that you may require
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Ergomat Softline Autoclavable Mats, Bubbled, 2′ x 3′ x 1/2″, Black, Rubber-(Each)
$223.08
SKU: JA077
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: Anti-Fatigue Mattings, Ergomat® Softline Autoclavable Mats, JA077
| Weight | 10.819 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.8161 × 0.8161 × 0.8161 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Thickness | 1/2" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Bubbled |

