Durable double-coated 1000D nylon resists punctures, tears and abrasions for long-lasting use in harsh environments
Wide zippered opening with plenty of room to store firefighter turnout gear, tower climber safety equipment or other gear
Double-coated polyurethane interior keeps gear dry
Zippered side pouch fits firefighter helmet, safety hardhat, or SCBA mask
Front & side pockets for extra storage and organization
Removable and adjustable shoulder strap for transporting heavy gear
Top grab handle for quick transport
Handle on the end makes for convenient grabbing, moving or transporting from a firetruck, ambulance, or other emergency vehicle
Heavy-duty zippers for securing contents
Hand washable
Medical Bags, Safety
Ergodyne 13005 Arsenal 5005 Firefighter Turnout Bag-(Each)
$125.60
SKU: SEL921
Categories: Medical Bags, Safety
Tags: 13005, Arsenal 5005 Firefighter Turnout Bag, Medical Bags
Brand: Ergodyne
| Weight | 2.526 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.66666 × 0.25 × 1.45833 in |
| Medical Device Class | Non-Medical |
| Capacity | 119 L |
| Length | 30" |
| Width | 15" |
| Height | 15" |
| Material | Nylon |
Recently Viewed Products
-
Specialty Drill Bit
Clarkson Osborn TO01025 Square End Tool Bit, 1/8″, High Speed Steel-(Each)
$6.17 Add to cart


