Versatile unit that can directly contain solids and sludge’s with security
Ergonomically designed with a 1/2-turn lid, allows for easy access
Can contain up to 16-gallon drums
Nestable for compact shipment and storage
Regulations: UN 1H2/X75/S, UN 1H2/Y100/S, DOT 49 CFR 173.3 (c), EPA, SPCC and NPDES
Overpack Salvage Drums, Safety
Enpac 1230-YE Poly-Overpack 30 Salvage Drum, 30 US gal., Stationary-(Each)
$186.38
| Weight | 13.348 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.91666 × 2.54166 × 1.91666 in |
| Interior Diameter | 21.5" |
| Interior Height | 28.1" |
| Capacity | 30 US gal. |
| Mobile/Stationary | Stationary |
| Colour | Red |
| Material | Polymer |
| Assembled Weight | 0.47 lbs. |
| Line Length | 20' |

