On/Off switch
Electronic speed control
Aluminum blower impeller
Cleaning opening with safety switch
Ergonomic main handle with soft grip and anti-vibration function
Adjustable additional handle
2 height-adjustable guide rollers
45 L debris bag with window for level inspection
Adjustable carrying strap
Integrated cable strain relief
Leaf Blower, Tools
Einhell GC-EL 3000 E 3-in-1 Leaf Blower, Vacuum & Mulcher, 120 V, 186.41 MPH Output, Electric-(Each)
$116.11
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 2 in |
| Engine Power | 120 V |
| Air Speed | 186.41 MPH |
| Weight | 6.6 lbs. |
| Operating Type | Electric |
| Power | 1500 W |
| No Load Speed | 8000-15000 |
| Max. Suction Power | 495 CFM |
| Shredding Function | 15:01 |
| Catch Bag Capacity | 45 L (11.9 gal.) |

