Needlepunch linear rib matting designed to wipe and scrape footwear clean
Perfect for secondary entrances, low traffic hallways, and lobbies
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting TWR200203 Twin Rib Matting, Wiper/Scraper, 2′ x 3′ x 1/4″, Charcoal-(Each)
$43.78
SKU: JP640
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Indoor Entrance Mattings, Twin Rib Matting, TWR200203
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2 × 2 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 1/4" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Vinyl/Polypropylene/PVC |
| Traffic | Light-Duty |
| Surface Pattern | Ribbed/Needle Punched/Linear |
| Face Weight | 610 g/m? (18 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
| Total Weight | 3.42 kg/m? (0.70 lb/ft?) |




