An aggressive exterior or vestibule scraper matting designed to remove debris before it enters the building
Its perforated backing makes it easy to clean and maintain as it requires no drying time
Excels in harsh environments and heavy traffic applications
Perfect for commercial, industrial, and institutional buildings
Looking for a different/custom size? Contact us!
Outdoor Entrance Mattings
Edgewood Matting TRF202006 Tundra Indoor/Outdoor Matting, Latex/Polypropylene, Scraper Type, Tufted Cut Pile Pattern, 6-5/6′ x 6′, Charcoal-(Each)
$815.15
SKU: JP661
Category: Outdoor Entrance Mattings
Tags: Outdoor Entrance Mattings, TRF202006, Tundra Indoor/Outdoor Matting
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 0.54 × 0.54 in |
| Width | 6-5/6' |
| Length | 6' |
| Type | Scraper |
| Thickness | 1/2" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Polypropylene/Latex |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Tufted Cut Pile |
| Flammability | Efl, EN 13501-1 |
| Face Weight | 1, 100 g/m? (32 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 3 Years |
| Face Style | Tufted Grass |
| Total Weight | 2.32 kg/m? (0.48 lb/ft?) |


