Cut-pile wiper matting that can be added to your entrance system to catch the fine particles and remaining moisture
Perfect for hallways, reception desks, light traffic entrances and as the final mat in an entrance system
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting PTF200406 Poly-Tuft Matting, Wiper, 4′ x 6′ x 5/16″, Charcoal-(Each)
$174.25
SKU: NKD805
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Indoor Entrance Mattings, Poly-Tuft™ Matting, PTF200406
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 0.001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.001 × 0.001 × 0.001 in |
| Width | 4' |
| Length | 6' |
| Type | Wiper |
| Thickness | 5/16" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Polypropylene |
| Traffic | Light-Duty |
| Surface Pattern | Cut-Pile |





