Made from vulcanized recycled rubber
Formulated to thrive in skate areas and high traffic athletic and fitness facilities
Durable and resilient, this anti-microbial and non-porous design keeps your floors cleaner and maintenance easier
Athletic Mattings
Edgewood Matting GXP220406 Galaxy Pro Tile Performance Athletic Flooring-(Each)
$225.25
SKU: JQ344
Category: Athletic Mattings
Tags: Athletic Mattings, Galaxy Pro Tile Performance Athletic Flooring, GXP220406
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.625 × 0.625 × 4.16 in |
| Colour | Black |
| Size | 4' x 6' |
| Material | Vulcanized 100% Recycled Rubber |
| Thickness | 3/8" |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Face Style | Smooth |
| Total Weight | 60?70 lbs./tile |


