Durable and cleans footwear thoroughly
Has the appearance of high-end carpet
Easy to clean
Perfect for high-traffic entryways, lobbies, and hallways
Contact customer service to customize with your company logo
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting EVR202000 Everest Indoor/Outdoor Matting, Wiper/Scraper, 6-1/2′ x 75-1/2′ x 1/2″, Charcoal-(Each)
$4,874.75
SKU: JP615
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Everest™ Indoor/Outdoor Matting, EVR202000, Indoor Entrance Mattings
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 272 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.29 × 0.54 × 0.54 in |
| Width | 6-1/2' |
| Length | 75-1/2' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 1/2" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Rubber/Polypropylene |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Loop-Pile/Needle Punched |
| Recycled Content | 5% |
| Flammability | Efl, EN 13501-1 |
| Face Weight | 1, 700 g/m? (50 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Face Style | Omni Pattern |
| Total Weight | 2.82 kg/m? (0.58 lb/ft?) |






