Contains: 5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16, 3/4
Corrosion resistant black phosphate finish
Large laser etched markings improve size identification and provide differentiation between SAE and metric sizes
Limited Lifetime Warranty
Meets ANSI standards
Socket Set, Tools
Dynamic Tools D010021 SAE Socket Set, 8 Pcs, Impact, 3/8″ Drive Size, Deep-(Each)
$63.33
| Weight | 2.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.79166 × 0.10833 × 0.25 in |
| Drive Size | 3/8" |
| Type | Impact |
| Length | Deep |
| No. of Pieces | 8 |
| Drive | 8-Mar |
| Drive Type | 6-point |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

