Compact, lightweight contemporary tool design permits easy access to tight areas
Thermoplastic rubber tool grip reduces cold air transmission and absorbs vibration
Includes locking-type disc pad, 3″ (R-type pad)
Smooth, efficient air motor
Includes safety-lock lever; rotational rear exhaust to direct away from operator
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.872 × 0.54 × 0.353 in |
| Air Consumption | 26 SCFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| No Load RPM | 14000 |
| Disk Diameter | 3" |
| Hose I.D. | 3/8" |
| For Use With | 3970, 3975 |
| Colour | Sable |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 26" x 26" x 11.25" |
| Weight | 8.6 lbs. |

