Compact, lightweight contemporary tool design permits easy access to tight areas
Thermoplastic rubber tool grip reduces cold air transmission and absorbs vibration
Smooth, efficient air motor
Includes safety-lock lever; rotational rear exhaust to direct away from operator
3-piece collet, interchangeable inserts, low collet runout .003″
Pneumatic Die Grinder, Tools
Dynabrade DGS31 Straight Line Die Grinder, 1/4″ Collet, 25000 RPM-(Each)
$201.69
| Weight | 1.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.79166 × 0.20833 × 0.275 in |
| Air Consumption | 18 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Collet Size | 1/4" |
| No Load RPM | 25000 |
| Hose I.D. | 1/4" |
| Motor | 0.3 HP |

