Colour-coded composite lever (identifies orbit size)
Low sound levels
One-piece speed control dial
Custom engineered composite cylinder
Double row balancer bearing keeps out contaminants
Includes low profile, premium urethane, weight-mated, non-vac pad for use with PSA discs
Pneumatic Orbital Sander, Tools
Dynabrade 59035 5″ Non-Vacuum Dynorbital-SpiritRandom Orbital Sanders, 5″ Dia., 1/4″ NPT Inlet, 12000 RPM-(Each)
$343.56
| Weight | 2.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.91666 × 0.33333 × 0.5 in |
| Air Consumption | 14 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Sound Level (dBA) | 79 |
| No Load RPM | 12000 |
| Disk Diameter | 5" |
| Air Flow Rate @ 90 psig | 14 SCFM |
| Horsepower | 0.25 HP |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Hose Size (I.D.) | 1/4" (6 mm) |
| Orbit Diameter | 3/32" (2.4 mm) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"- 24 female |
| Length | 6 1/2" (165 mm) |
| Height | 3 1/2" (89 mm) |
| Weight | 1.4 lbs. (0.64 kg) |

