Includes low profile, premium urethane weight-mated sanding pad
Can be converted easily to self-generated vac model for hook-up to dust collection system
High-strength, composite rotor has better lubricating qualities
Comfort Platform provides additional hand and wrist support
Speed Control allows thumb-control regulating of tool speed
Lighter air-motor assembly, ideal for vertical and overhead sanding applications
Pneumatic Orbital Sander, Tools
Dynabrade 59025 6″ Non-Vacuum Dynorbital-SpiritRandom Orbital Sander, 6″ Dia., 12000 RPM-(Each)
$346.53
| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.91666 × 0.33333 × 0.5 in |
| Air Consumption | 14 CFM |
| Sound Level (dBA) | 81 |
| No Load RPM | 12000 |
| Disk Diameter | 6" |
| Air Flow Rate @ 90 PSIG (SCFM) | 14 cfm |
| Power HP | 0.25 |
| Hose Size (I.D.) " | 1/4" |
| Orbit Diameter " | 3/16" |
| Tool Spindle Thread | 5/16"- 24 female |
| Length " | 7 |
| Height " | 3.5 |
| Weight lbs. | 1.452 |

