Gearless motor reduces downtime and lessens repair expense compared to geared tools
Governor-controlled to maintain RPM under heavy load
Pneumatic Die Grinder, Tools
Dynabrade 52666 Straight Die Grinders, 1/4″ Collet, 12000 RPM-(Each)
$1,012.70
| Weight | 0.999 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.999 × 0.999 × 0.999 in |
| Air Consumption | 30 CFM |
| Air Inlet | 3/8" NPTF |
| Sound Level (dBA) | 74 |
| Collet Size | 1/4" |
| No Load RPM | 12000 |
| Head type | Straight |
| HP (W) | 1.0 (746) |
| Motor Characteristic | Gearless |
| Exhaust Type | Rear |
| Wt. lbs. | 2.3 |

