Includes Disc Pad Assembly for slotted center-hole abrasive discs
Gearless motor for reduced maintenance and downtime
Governor-controlled to maintain RPM under heavy load
Removable side handle
| Weight | 3.192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.90833 × 0.36666 × 0.54166 in |
| Air Consumption | 32 CFM |
| Sound Level (dBA) | 76 |
| No Load RPM | 8000 |
| Disk Diameter | 4-1/2" |
| Power HP | 0.7 |
| Hose Size (I.D.) " | 3/8" |
| Tool Spindle Thread | 5/8"-11 Male |
| Length " | 6.625 |
| Height | 5.625" |
| Weight lbs | 2.86 |

