Kevlar? phenolic vanes for longer life
Lightweight ergonomic design for greater comfort and control
One-piece spindle keeps all rotating components on the same centerline
Dual wick lubrication system
Governor-controlled motor maintains speed under load
Pneumatic Die Grinder, Tools
Dynabrade 46002 Right Angle Die Grinder, 1/4″ Collet, 20000 RPM-(Each)
$1,278.38
| Weight | 0.999 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.999 × 0.999 × 0.999 in |
| Air Consumption | 25 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Sound Level (dBA) | 81 |
| Collet Size | 1/4" |
| No Load RPM | 20000 |
| Power HP | 0.4 |
| Hose I.D. Size " | 1/4" |
| Length " | 8 |
| Height " | 2.9 |
| Weight lbs. | 1.188 |

