Runs coated-abrasive and non-woven nylon belts
Ideal for grinding, deburring, blending, finishing and surface conditioning
Tool includes model THZ341 contact arm, for abrasive belts 1/2″ wide by 18″ long
Tool accepts over 20 interchangeable contact arms
Sanding head pivots 360?, for working in previously inaccessible areas
Side handle included for operator comfort
Handle is reversible for left or right hand use
| Weight | 6.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.29166 × 0.5 × 0.83333 in |
| Belt Size | 3/4" W x 24" L |
| Voltage | 120 V |
| Amps | 6:00 AM |
| Surface Feet per Minute | 2520 |
| Abrasive Belt Size | 1/4" – 3/4" W x 18"- 24" L (6-19 mm) x (457-610 mm) |
| Max. RPM | 11, 000 RPM |
| Length | 19" (445 mm) |
| Height | 5 1/2" (121 mm) |
| Weight | 5 lbs. (2.1 kg) |

