Ideal set-up for Dynacushion? wheel (not included)
Threaded arbor (5/8″ -11) for exclusive use with Dynacushion? pneumatic wheel
Shown with optional pneumatic wheel
Pneumatic Drum Sander, Tools
Dynabrade 13505 Dynastraight Air Powered Abrasive Finishing Tools-(Each)
$1,655.58
| Weight | 0.999 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.999 × 0.999 × 0.999 in |
| Air Consumption | 44 CFM |
| Air Inlet | 3/8" NPT |
| Sound Level (dBA) | 88 |
| No Load RPM | 3400 |
| Horsepower | 1.00 HP |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Hose Size (I.D.) | 3/8" (10 mm) |
| Threaded arbor | 5/8" – 11 male |
| Tool Spindle Thread | 1/2" – 20 male |
| Length | 14 7/8" (378 mm) |
| Height | 1 7/8" (48 mm) |
| Weight | 4 lbs. (1.82 kg) |

