Great for graining, cleaning and polishing on stainless steel, aluminum, carbon steel and composites
Includes Threaded Arbor (5/8″-11), ideal for use with optional Dynacushion Pneumatic Wheel
| Weight | 4.702 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.9 × 0.35833 × 0.525 in |
| Air Consumption | 41 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Sound Level (dBA) | 79 |
| No Load RPM | 3400 |
| Power HP | 0.7 |
| Max. Abrasive Diameter " | 8 |
| Arbor Thread | 5/8"-11 Male |
| Tool Thread | 1/2"-20 Male |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Max. Air Flow @ 90 PSIG (SCFM) | 35 |
| Hose I.D. Size " | 3/8" |
| Length " | 14.625 |
| Height " | 1.75 |
| Weight lbs. | 4.4 |

