Durable silver powder coated finish
Spring re-wind
Carbon steel spring
Garden Hose Reels, Tools
Dynablast Equipment HR3500FEH Spring Rewind Hose Reel, 115′, Steel-(Each)
$1,809.65
| Weight | 63.061 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.94167 × 1.13333 × 2.13333 in |
| Hose Capacity | 115' |
| Material | Steel |
| Rated Pressure | 3500 PSI |
| Hose Diameter | 1/4" – 1/2" |
| Inlet Size | 1/2" Male |
| Outlet Size | 1/2" Female |
| Max. Operating Temperature | 280? F (140? C) |
| Weight | 64 lbs. |
| Length | 13.4" |
| Width | 24" |
| Height | 26" |

