Hermetically sealed reed switch contacts are actuated by magnets bonded inside the float
Change from normally open (N.O.) to normally closed (N.C.) contacts in 10 seconds or less by reversing the orientation of the float on the stem
Switch contact ratings are suitable for direct connection to most solid state control systems and alarm/monitoring devices
Simple relay interfaces can be employed for higher current control applications
Switch mounts easily at the top, bottom or intermediate levels in tanks and vessels
Mounts directly in a 1/8″ NPT fitting for interior mounting
Where exterior mounting or access is required, special adapters are available as option
To mount at intermediate levels, combine fittings shown with any length of pipe
Electrical Ratings: Model HF658: AC – 30W, 0.14 A, 220 V; DC – 0.28 A, 24 V, 0.07 A, 120 V
Flow Switch, Instruments
Dwyer F7-BT Level Switches-(Each)
$63.65
SKU: HF658
Categories: Flow Switch, Instruments
Tags: F7-BT, Flow Switches, Level Switches
Brand: Dwyer
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.20833 × 0.08333 × 0.125 in |
| Operating Temperature | 220°F (105°C) |
| Float Material | Buna-N and epoxy |
| Stem Material | Polybutylene Terephthalate |
| Max. Temp | 220°F (105°C) |
| Max Pressure | 150 PSIG (10 bar) |
| Min Sp. Gr. | 0.45 |
| Deadband | 1/8" (4 mm) |
Recently Viewed Products
-
Specialty Cutting Fluid
Master Fluid Solutions E206N/54 TRIM E206 Long-Life Emulsion Coolant, Drum-(Drum)
$4,234.13 Add to cart -
Drywall Tool
Richard 18806 Ergo-Grip Corner Trowel Ergo-Grip Corner Trowel – Each
$25.44 Add to cart



