Allows you to spray your surfaces for hours at a time without the hassle of dragging a cord
Designed to save time and labour, spray less liquid, and cover more surfaces
Provides an electrical charge to solutions, allowing them to wrap conductive surfaces with an effective and even coverage
Double-charged particles envelope all surfaces whether they’re shadowed, vertical or underneath
Standard 3-in-1 nozzle allows the user to match the particle’s size to the chemical’s required dwell time
Unit includes the battery & charger
Electrostatic Sprayers, Facility Maintenance
Dustbane 72001 Victory Electrostatic Backpack Sprayer Victory Electrostatic Backpack Sprayer, 8.5 L Tank, 16.8 V – Bottle
$3,326.48
Available on backorder
| Weight | 16.798 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.91666 × 0.83333 × 1.45833 in |
| Tank Capacity | 8.5 L |
| Voltage | 16.8 V |
| Power Supply | Cordless |
| Colour | Green |
| Optimum Spray Range | 4' – 6' |
| Coverage Per Single Tank | 23, 000 sq. ft. |
| Weight | 10 lbs. (Empty Tank), 29 lbs. (Full Tank) |
| Nozzle Spray Sizes | 40 Micron (Full Cone), 80 Micron (Full Cone), 110 Micron (120? Fan) |
| Run Time | 4 Hours Per Charge |
| Charge Time | 90 min. |


