Combustion App allows users to quickly create custom reports with comments and send via email
Automatic sensor protection helps technicians protect the analyzer in harsh environments, extending sensor life
Ambient CO monitoring function allows technicians to check for dangerous CO levels
Quick and easy B-Smart? Sensor replacement in the field reduces downtime and doesn’t require calibration gas
Powered by 4 x AA batteries
IrDA printer allows technicians to reproduce combustion and emissions reports in the field
CE approved, EN 50379-1 & -3
Includes: (1) Probe, (1) 12″ sample tube (approximately 6′ total length), (1) Water trap, (1) Particulate filter, (8) AA batteries, (1) User manual, (1) Protective rubber boot, (3) Spare filters, (1) IrDA wireless printer, (1) USB cable, (1) Fyrite? User Software, (1) Hard carrying case
Combustion Analyzer, Instruments
Bacharach 0024-8512 Fyrite InTech Combustion Analyzer Reporting Kit-(Each)
$1,766.16
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.5 × 0.25 in |
| Display | Digital |
| Operating Temperature | ? -5 ?C to ?45 ?C (? 23 ?F to ?113 ?F) |
| Additional Gases | Oxygen/Carbon Monoxide |
| Measurements | 0 – 20.9% (O?), 0 – 2000 ppm (CO) |
| Fuels | Natural Gas, Oil 2/6, Kerosene, Propane, Butane, LPG, B5, KOKS, LEG, Biofuel |
| Run Time | 15 hrs. |
| Dimensions | 8 x 3.6 x 2.3" (20.3 x 9.1 x 5.8 cm) |
| Weight with Batteries | 1 lbs. (0.45 kg) |
| Operating Conditions | 15 to 90% RH (Non-Condensing), 1 ATM ? 10% |
| Warm-Up Time | 30 – 60 seconds |
| Manufacturer's Warranty | 2 Years (Including Sensors) |

