Combustion App allows users to quickly create custom reports with comments and send via email
Automatic sensor protection helps technicians protect the analyzer in harsh environments, extending sensor life
Quick and easy B-Smart? Sensor replacement in the field reduces downtime and doesn’t require calibration gas
Powered by 4 x AA batteries
CE approved, EN 50379-1 & -3
Includes: (1) Probe, (1) 12″ sample tube (approximately 6′ total length), (1) Water trap, (1) Particulate filter, (4) AA batteries, (1) User manual, (1) Soft carrying case
Combustion Analyzer, Instruments
Bacharach 0024-8510 Fyrite InTech Combustion Analyzer Kit-(Each)
$1,019.87
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.5 × 0.25 in |
| Display | Digital |
| Operating Temperature | ? -5 ?C to ?45 ?C (? 23 ?F to ?113 ?F) |
| Additional Gases | Oxygen |
| Measurement | 0 – 20.9% (O?) |
| Fuels | Natural Gas, Oil 2/6, Kerosene, Propane, Butane, LPG, B5, KOKS, LEG, Biofuel |
| Run Time | 15 hrs. |
| Dimensions | 8 x 3.6 x 2.3" (20.3 x 9.1 x 5.8 cm) |
| Weight with Batteries | 1 lbs. (0.45 kg) |
| Operating Conditions | 15 to 90% RH (Non-Condensing), 1 ATM ? 10% |
| Warm-Up Time | 30 – 60 seconds |
| Manufacturer's Warranty | 2 Years (Including Sensors) |

