Detects all combustible gases with excellent sensitivity and no calibration required
Sensor located in the probe tip for ultimate sensitivity, fast response and easy changing
Visual and audible indicators for clear leak identification
CE approved, UL 913 Class 1, Division 1, Groups A, B, C & D
Includes: (4) AA batteries, (1) Instruction manual, (1) Soft carrying case
Instruments, Leak Detector
Bacharach 0019-7075 Leakator Jr Combustible Gas Leak Detector, Light & Sound Alert-(Each)
$394.21
| Weight | 0.734 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.06666 × 0.31666 × 0.44166 in |
| Alert Type | Light & Sound |
| Gases Detected | All Hydrocarbons/Combustible Gases |
| Sensitivity | 50 ppm Methane (Low), 20 ppm Methane (High) |
| Response Time | 1 second |
| Run Time | 14 hrs. |
| Dimensions | 6 x 2 x 1.5" (15.3 x 5 x 3.8 cm) |
| Probe Length | 12" (30.5 cm) |
| Weight with Batteries | 6 oz (170 g) |
| Operating Conditions | 32 – 104?F (0 – 40?C), 15 – 70% RH (Non-Condensing), 1 ATM |
| Warm-Up Time | 1 minute |

