100% virgin nitrile rubber
Withstands pressure washing,chemical and steam cleaning
Non-porous
Autoclavable (2′ x 3′ only)
Typical Ergomat Nitril applicationsinclude: laboratories, hospitals,food processing and packaging,and pharmaceutical manufacturing
CFIA and USDA approved for food processing
Available in any dimensions and/or shapethat you may require
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Autoclavable Anti-Fatigue Mats, Textured, 2′ x 3′ x 1/2″, Black, Rubber-(Each)
$223.08
SKU: JA074
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: Anti-Fatigue Mattings, Autoclavable Anti-Fatigue Mats, JA074
| Weight | 8.189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.92417 × 0.92417 × 0.92417 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Thickness | 1/2" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Textured |

