Features cord wrap and surge protector to protect your devices from an overload
Lighted on/off switch
Keyhole slots on the back of the unit allow the model to be mounted under a desk, on walls or other locations
Indoor use only
Features 5 standard outlets and 3 wide space outlets
Electrical, Surge Protector Strip
Aurora Tools XH162 Workshop Surge Protector Power Strip, 8 Outlets, 1350 J, 1875 W, 6′ Cord-(Each)
$25.92
| Weight | 2.574 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.9 × 0.18333 × 0.6 in |
| No. of Outlets | 8 |
| Cord Length | 6' |
| Rated Joules | 1350 J |
| Amps | 15 Amps |
| Wattage | 1875 W |
| Voltage | 125 V |
| Housing Material | Metal |
| Colour | Black/Yellow |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |


