Vinyl molded comfort grip
For use with cold water
For use with water temperatures under 26?C (80?F)
Continuous-spray stainless steel clip
Threaded for attaching accessories
Watering Hose Nozzles & Wands
Aurora Tools NM814 Pistol Grip Nozzle, Non-Insulated, Rear-Trigger, 100 psi-(Each)
$8.00
| Weight | 0.525 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.125 × 0.40833 in |
| Insulated or Non Insulated | Non-Insulated |
| Max. Pressure | 100 psi |
| Trigger Type | Rear-Trigger |
| Body material | Zinc & Vinyl |
| Adjustment pin material | Aluminum |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

