Ergonomic grip for longer usage
For use with warm and cold water
For use with water temperatures up to 49?C (120?F)
Continuous-spray stainless?steel clip
Screen filter prevents clogs
Watering Hose Nozzles & Wands
Aurora Tools NM815 Pistol Grip Nozzle, Insulated, Rear-Trigger, 100 psi-(Each)
$6.00
| Weight | 0.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.56666 × 0.125 × 0.40833 in |
| Insulated or Non Insulated | Insulated |
| Max. Pressure | 100 psi |
| Trigger Type | Rear-Trigger |
| Body material | Zinc & ABS |
| Adjustment pin material | Aluminum |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

