Each panel light outputs up to 1000 lumens
LED bulbs built-in, no replacement bulbs required
The integrated LED lights are designed to last for 30,000 hours
Low power consumption allows 12 additional sets to be linked together
Ideal for construction sites, indoor & outdoor use
Comes with optional carabiners
Electrical, String Light System
Aurora Tools XI021 LED String Work Lights, 5 Lights, 50′ L, Plastic Housing-(Each)
$124.00
SKU: XI021
Categories: Electrical, String Light System
Tags: LED String Work Lights, String Light Systems, XI021
Brand: Aurora Tools
| Weight | 6.412 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.80833 × 0.66666 × 0.79166 in |
| Cord Length | 50' |
| Housing Material | Plastic |
| Wire Gauge | 16-Feb |
| Number of Lights | 5 |
| Light Temperature | 5000K |
| Environmental Rating | IP55 |
| Wattage Per Panel | 10W |
| Lumens Per Panel | 1000 |
| Distance Between Panels | 8-5/6' |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |



