SPATULAS
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Made from nickel copper
Use with volatile resins, paints, inks and other compounds
Blade is riveted to wood handle
| Weight | 0.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.56666 × 0.06666 × 0.16666 in |
| Blade Width | 2" |
| Blade Length | 14" |
| Overall Length | 19-1/4" |
| a" | 2 |
| b" | 14 |
| c" | 19.25 |

