SPATULAS
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Made from nickel copper
Use with volatile resins, paints, inks and other compounds
Blade is riveted to wood handle
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.15 × 0.05 × 0.11 in |
| Blade Width | 1-1/2" |
| Blade Length | 9" |
| Overall Length | 14" |
| a" | 1.5" |
| b" | 9 |
| c" | 14 |


