Protects ground and provide access ways to vehicles in construction, power/utilities, landscaping, drilling, tree care and other applications
One side Diamond-Plate Tread and the other smooth
Looking for a different/custom size? Contact us!
Ground Protection Mattings
Alturnamat AM48S1 Medium-Duty Ground Protection, 4′ x 8′, High Density Polyethylene, Smooth/Textured, Black-(Each)
$520.61
SKU: JI356
Category: Ground Protection Mattings
Tags: AM48S1, Ground Protection Mattings, Medium-Duty Ground Protection
Brand: Alturnamat
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.04167 × 4.025 × 0.06667 in |
| Width | 4' |
| Length | 8' |
| Colour | Black |
| Surface Pattern | Smooth/Textured |
| Material | High Density Polyethylene |
| Weight Load Capacity | 240000 lbs |
| Sold/Priced Per | Each |

