No need to “push down” to compress the contents to “free up” enough plastic to tie the bag
Prevents airborne contaminates from being introduced in sensitive environments
Simply pull the Sure-Tie? drawstring and the bag easily closes
Drawstring closure creates a convenient carry handle
Excellent puncture and tear strength
Facility Maintenance, Industrial Garbage Bags
Alte-Rego STDS3338CL03 32 GA – CL Sure-Tie Garbage Bags, Strong, 33″ W x 38″ L, 0.9 mils, Clear, 121.13 L (32 Gal.) Capacity-(Case of 150)
$62.44
| Weight | 12.384 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 0.58333 × 0.975 in |
| Strength | Strong |
| Dimensions | 33" W x 38" L |
| Qty/Pkg. | 150 |
| Colour | Clear |
| Thickness | 0.9 mils |
| Material | Polyethylene |
| Type | Draw String |
| Volume Capacity | 121.13 L (32 Gal.) |

