80% to 90% breakdown of material resulting in reduction of waste volume
Bags are degradable within 12-24 months when disposed of in landfill in the presence of heat stress and oxygen
Degradation leaves no toxic by products, bags completely bio-degrade
Allows compliance with some waste reduction and sustainable packaging initiatives
Bags are certified UL ECOLOGO(R)126 by a well recognized Canadian third party certification body
Available in black or clear
Degradable Garbage Bags, Facility Maintenance
Alte-Rego FC424828CL04D Garbage Bags, Oxo-Degradable, Strong, 48″ L x 42″ W, 1.1 mil Thick-(Box of 200)
$102.18
| Weight | 22.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.13333 × 0.70833 × 1 in |
| Type | Oxo-Degradable |
| Length | 48" |
| Width | 42" |
| Colour | Clear |
| Qty/Pkg. | 200 |
| Strength | Strong |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 1.1 mil |

