80% to 90% breakdown of material resulting in reduction of waste volume
Bags are degradable within 12-24 months when disposed of in landfill in the presence of heat stress and oxygen
Degradation leaves no toxic by products, bags completely bio-degrade
Allows compliance with some waste reduction and sustainable packaging initiatives
Bags are certified UL ECOLOGO(R) 126 by a well recognized Canadian third party certification body
Available in black or clear
Degradable Garbage Bags, Facility Maintenance
Alte-Rego FC355023CL05D Garbage Bags, Oxo-Degradable, 50″ L x 35″ W, 0.8 mil Thick-(Box of 250)
$87.35
| Weight | 23.178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.11666 × 0.70833 × 0.975 in |
| Type | Oxo-Degradable |
| Length | 50" |
| Width | 35" |
| Colour | Clear |
| Qty/Pkg. | 250 |
| Strength | Regular |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 0.8 mil |

