80% to 90% breakdown of material resulting in reduction of waste volume
Bags are degradable within 12-24 months when disposed of in landfill in the presence of heat stress and oxygen
Degradation leaves no toxic by products, bags completely bio-degrade
Allows compliance with some waste reduction and sustainable packaging initiatives
Bags are certified UL ECOLOGO(R) 126 by a well recognized Canadian third party certification body
Available in black or clear
Degradable Garbage Bags, Facility Maintenance
Alte-Rego FC303828BL04D Garbage Bags, Oxo-Degradable, Strong, 38″ L x 30″ W, 1.1 mil Thick-(Box of 200)
$41.37
| Weight | 13.114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95833 × 0.70833 × 0.78333 in |
| Type | Oxo-Degradable |
| Length | 38" |
| Width | 30" |
| Colour | Black |
| Qty/Pkg. | 200 |
| Strength | Strong |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 1.1 mil |

