80% to 90% breakdown of material resulting in reduction of waste volume
Bags are degradable within 12-24 months when disposed of in landfill in the presence of heat stress and oxygen
Degradation leaves no toxic by products, bags completely bio-degrade
Allows compliance with some waste reduction and sustainable packaging initiatives
Bags are certified UL ECOLOGO(R) 126 by a well recognized Canadian third party certification body
Available in black or clear
Degradable Garbage Bags, Facility Maintenance
Alte-Rego FC263621CL05D Garbage Bags, Oxo-Degradable, 36″ L x 26″ W, 0.8 mil Thick-(Box of 250)
$41.12
| Weight | 11.206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.99166 × 0.69166 × 0.76666 in |
| Type | Oxo-Degradable |
| Length | 36" |
| Width | 26" |
| Colour | Clear |
| Qty/Pkg. | 250 |
| Strength | Regular |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 0.8 mil |

