80% to 90% breakdown of material resulting in reduction of waste volume
Bags are degradable within 12-24 months when disposed of in landfill in the presence of heat stress and oxygen
Degradation leaves no toxic by products, bags completely bio-degrade
Allows compliance with some waste reduction and sustainable packaging initiatives
Bags are certified UL ECOLOGO(R) 126 by a well recognized Canadian third party certification body
Available in black or clear
Degradable Garbage Bags, Facility Maintenance
Alte-Rego FC202217BL06D Garbage Bags, Oxo-Degradable, 22″ L x 20″ W, 0.6 mil Thick-(Case of 500)
$28.84
| Weight | 10.342 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.975 × 0.70833 × 0.76666 in |
| Type | Oxo-Degradable |
| Length | 22" |
| Width | 20" |
| Colour | Black |
| Qty/Pkg. | 500 |
| Strength | Utility |
| Material | Polyethylene |
| Thickness | 0.6 mil |

